Kalkulatory budowlane - ile kosztuje remont mieszkania?

Oblicz koszty budowy i remontu

Kosztorys remontu mieszkania

Jesteś tutaj: Kalkulatory Budowlane > Artykuły > Koszt budowy i remontu > Kosztorys remontu mieszkania

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się zakup nowych mieszkań w stanie deweloperskim. Kupno takiej nieruchomości jest z reguły bardziej opłacalne, niż zakup mieszkania pod klucz, a mieszkanie możemy wykończyć i wyposażyć według własnych potrzeb i preferencji. Jednak przed rozpoczęciem prac warto sporządzić wstępny kosztorys wykończenia mieszkania. Załóżmy, iż nasze mieszkania posiada powierzchnię 70 m2 i składa się z trzech pokoi, kuchni i małej łazienki.

Przypominamy, że kosztorys wykończenia lub remontu mieszkania możesz samodzielnie stworzyć na naszych Kalkulatorach Budowlanych.

Opublikowany: 27 października 2013

Od czego zacząć tworzenie kosztorysu remontu mieszkania?

Ręka licząca pieniądze niezbędne do remontu mieszkania - source: /site_media/uploads/images/ID-10027409_FreeDigitalPhotos.net_By_zirconicusso.jpgDobry kosztorys remontu mieszkania rozpoczynamy od dokładnego określenia rozmiarów każdego pomieszczenia. Załóżmy, że nasze mieszkanie składa się z trzech pokoi o łącznej powierzchni 40 m2, łazienki o rozmiarze 10 m2, kuchni o powierzchni 15 m2, oraz małego przedpokoju wielkości 5 m2.

Po określeniu rozmiarów przechodzimy do określenia standardu wykończenia. Pamiętajmy, że standard wykończenia ma ogromny wpływ na ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Najczęstszym rozwiązaniem jest wykończenie w standardzie średnim, określanym też jako najlepsza jakość/cena (pomiędzy wykończeniem ekonomicznym a luksusowym).

Warto także pamiętać, że proces tworzenia kosztorysu zawsze rozpoczynamy od pomieszczeń, które będą najbardziej kosztowne, a ich wykończenie będzie najtrudniejsze. W kolejnych etapach przechodzimy do pomieszczeń, których wykończenie będzie mniej kłopotliwe. Zatem kolejność będzie wyglądała następująco łazienka, kuchnia, pokoje, przedpokój.

Remont łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, które pochłonie duże koszty i przysporzy największych problemów wykończeniowych. Pamiętajmy, że łazienka w stanie deweloperskim jest wyposażona jedynie w podstawowe przyłącza. Aby więc dobrze sporządzić kosztorys, musimy zawrzeć w nim jak najwięcej szczegółów.

Bateria łazienkowa z ciekawym zaokrąglonym kranem - source: sxc.huNa początek należy zastanowić się, czy propozycja dewelopera co do lokalizacji umywalki, toalety, prysznica czy wanny nam odpowiada. Jeżeli zdecydujemy się na zmiany, musimy liczyć się z przeróbkami hydraulicznymi (zmiana lokalizacji przyłącz wody i odprowadzenia ścieków). To z kolei wiąże się najczęściej z koniecznością kucia ścian i ciągnięcia w nich dodatkowych metrów bieżących rur. Koszty z tym związane są bardzo zróżnicowane, w zależności od dystansu, przez który trzeba się przekuć oraz materiału, z którego zrobione są ściany. Możemy przyjąć, że średni koszt takich prac to od 100 do 250 zł za jeden punkt (doprowadzenie wody lub odprowadzenie ścieków). Na potrzeby naszego kosztorysu przyjmijmy jednak, że przeróbki hydrauliczne nie są potrzebne.  

Kolejnym istotnym wydatkiem będzie wyłożenie płytek łazienkowych. Za niezłej jakości płytki zapłacimy około 40 zł/m2. Klej i fuga to wydatek na poziomie 12 zł/m2. Położenie glazury przez fachowca wraz z fugowaniem to wydatek kolejnych 50 zł/m2. Załóżmy, że wykładamy podłogę oraz ściany łazienki, do wysokości 1,5 metra. Daje to nam około 30 m2. Zatem, za wyłożenie płytek zapłacimy zatem około 3.060 zł.

Po oszacowaniu kosztów wykładania płytek warto przystąpić do określenia kosztów malowania ścian. W łazience dobrze sprawdzają się farby lateksowe (odporne na wysoką wilgotność powietrza). Koszt jednego litra dobrej farby lateksowej to około 30 zł. Wydajność farby to około 10 m2/litr, ale aby dobrze pokryć powierzchnię trzeba położyć minimum dwie warstwy farby. Jeżeli więc mamy do pomalowania 20 m2, będziemy potrzebować 4 litry farby – 120 zł. Koszt wynajęcia malarza to wydatek na poziomie około 8 zł/m2 za malowanie dwuwarstwowe, więc sama usługa wyniesie nas 160 zł. Łączny koszt malowania wynosi więc 280 zł.

Kolejną istotną czynnością jest oszacowanie kosztów zakupu i montażu armatury sanitarnej. W łazience z pewnością przyda się wanna (750 zł za wannę z panelem do obudowy + 230 zł za baterię), prysznic (1000 zł za kabinę z brodzikiem i 150 zł za baterię), WC (400 zł za kompakt) oraz umywalka (330 zł za szafkę z umywalką + 130 zł za baterię). Montaż wszystkich tych urządzeń powinien zamknąć się w kwocie 600 zł.

Do kosztorysu remontu łazienki należy dodać jeszcze pralkę (1000 zł), zestaw szafek łazienkowych (ok. 600 zł), lustro oraz oświetlenie łazienkowe (200 zł).

Podsumowując koszt remontu łazienki o powierzchni 10 m2 wzniósł w naszym przypadku 8.500 zł.

Przypominamy, że koszt wykończenia łazienki możesz obliczyć samodzielnie na kalkulatorze przeznaczonym dla tego pomieszczenia.

Wykres przedstawiający koszty takich prac, jak położenie płytek w łazience, koszty sanitariatu, pralki, czy oświetlenia łazienki

Koszty remontu kuchni

Robotnik stojący na drabinie, ma na sobie niebieski kombinezon - source: FreeDigitalPhotos.net by stockimagesKuchnia jest kolejnym pomieszczeniem, którego remont i wyposażenie pochłonie dość duże koszty. W pierwszej kolejności obliczamy powierzchnię ścian i podłóg, które trzeba wyłożyć płytkami ceramicznymi. Zakładamy, że ściany naszej kuchni zostaną pokryte płytkami do standardowej wysokości – czyli 1,5 metra. Zatem łączna powierzchnia do ułożenia płytek wynosi 38 m2. Koszty płytek wraz z ich ułożeniem i późniejszym fugowaniem jest podobny do tego w łazience i wynosi w sumie około 102 zł/m2 (40 zł za płytki, 12 zł za fugę i klej oraz 50 zł za robociznę). Koszt płytek w kuchni wyniesie więc 3.876 zł.

W dalszej kolejności obliczamy koszt pomalowania ścian. Warto w tym miejscu zauważyć, że do kuchni nadają się jedynie dobre jakościowo farby lateksowe. Ich koszty są również podobne do tych w łazience (30 zł za litr farby, 8 zł za podwójne malowanie jednego m2 powierzchni ścian i sufitu). Zakładając, że mamy do pomalowania 26 m2, łączny koszt wyniesie więc 364 zł.

Nasz kosztorys remontu mieszkania musi zawierać orientacyjne ceny wyposażenia kuchni. Z całą pewnością będziemy musieli zakupić:

  • meble na wymiar (1000 zł/mb)
  • zlew wraz z baterią kuchenną (480 zł)
  • lodówkę 250l (1200 zł)
  • kuchenkę elektryczną z piekarnikiem (1300 zł)
  • okap (240 zł)
  • oświetlenie (200 zł)

W kuchni o powierzchni 15m2 możemy umieścić meble o długości 5 metrów, zapłacimy więc za nie około 5000 zł.

Podsumowując, koszt wykończenia kuchni o powierzchni 15 m2 wyniósł 12.660 zł.

Przypominamy, że koszt remontu Twojej kuchni obliczysz na osobnym kalkulatorze.

Wyres przedstawia takie prace jak roboty glazurnicze, koszt mebli na wymiar do kuchni, kosztorys wykończnenia kuchni z wyszczególnieniem wszystkich wydatków

Kosztorys remontu pokoi i przedpokoju

Puszki z kolorowymi farbami - source: imageafter.comObliczanie kosztów rozpoczynamy od wyceny podłogi. Łączna powierzchnia podłóg w pokojach i przedpokoju to 45 m2. Do wykończenia nawierzchni wybieramy niezłe jakościowo panele podłogowe, które kosztują ok. 30 zł/m2. W kosztach całkowitych musimy też uwzględnić: folie i podkłady (ok. 8 zł/m2), robociznę (ok. 18 zł/m2 + układanie listew i narożników, średnia sumaryczna cena wynosi około 24 zł/m2). Zatem koszt wyłożenia paneli w trzech pokojach oraz w przedpokoju to około 2.790 zł.

Po ułożeniu podłogi powinniśmy przemyśleć kwestie malowania ścian. Przyjmijmy, że łączna powierzchnia sufitów oraz ścian wynosi 170 m2. Do pokoi i przedpokoju z pewnością wystarczy zwykła farba emulsyjna, a także preparat gruntujący.

Preparat gruntujący (często jest to najtańsza biała emulsja) to 4 zł/litr (wydajność 10 m2/litr). Dobrej jakości farba kolorowa to wydatek około 15 zł/litr (wydajność 12 m2/litr). Przy założeniu, że dwukrotnie zagruntujemy powierzchnię, a następnie jeden raz pomalujemy ją kolorową farbą, będziemy potrzebować 34 litry gruntu oraz 15 litrów farby kolorowej. Koszt farby wyniesie więc 361 zł. Koszt trzykrotnego malowania (przy dwukrotnym gruntowaniu) to około 10 zł/m2, co przy 170 m2 daje kwotę 1.700 zł. Łączny koszt malowania wyniesie więc około 2.061 zł.

Umeblowanie i wyposażenie pokoi to już sprawa bardzo indywidualna. Dla naszych potrzeb możemy przyjąć, że do salonu zakupimy sofę z fotelem (nieskórzane – 2.000 zł), zestaw mebli (2.500 zł) oraz stół z 4 krzesłami (1.100 zł).

Do dwóch pozostałych pokojów będziemy potrzebować 2 łóżka z materacami i stelażami (podwójne za 1.300 zł oraz pojedyncze za 800 zł), 2 komody (każda po 400 zł) oraz szafy (każda po 680 zł). Do tego 3 stoliki nocne (130 zł każdy) i jedno biurko (500 zł).

Wyposażenie przedpokoju obejmie dwudrzwiową szafę wnękową (1.860 zł).

Do tego do wszystkich pomieszczeń niezbędne jest również oświetlenie (łącznie 1.200 zł).

Podsumowując, łączny koszt remontu i podstawowego wyposażenia trzech pokoi oraz przedpokoju o powierzchni łącznej 45 m2 to wydatek 18.661 zł.

Koszt remontu i wyposażenia tych pomieszczeń możesz również wyliczyć bezpłatnie na kalkulatorze kosztów wykończenia salonu, sypialni i przedpokoju.

Kosztorys remontu takich pomieszczeń jak salon, sypialnia czy przedpokój zawiera między innymi koszt paneli podłogowych, koszty malowania i wykończenia ścian, koszty wyposażenia pokojów takie jak meble, łóżka, sofa, fotel czy biurka

Podsumowanie całkowitych kosztów

Nasz kosztorys remontu mieszkania obejmował wykończenie i wyposażenie łazienki, kuchni, trzech pokoi oraz niewielkiego przedpokoju. Podczas prac zdecydowaliśmy się na wyposażenie ze średniej półki. Sumaryczny koszt remontu całego mieszkania o powierzchni 70m2 wyniósł 39.821 zł.

Musimy pamiętać, że każdy kosztorys wykończenia mieszkania zawiera jedynie orientacyjne ceny. W trakcie prac wykończeniowych możemy zdecydować się na inne, zwykle droższe elementy wyposażenia. A to z kolei może podwyższyć całkowite koszty o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Wykres kołowy informujący, że koszt wykończenia całego mieszkania ze stanu deweloperskiego to koszt prawie 40 000 zł

Następny artykuł

Poprzedni artykuł

Powiązane artykuły

Podobne artykuły

Komentarze

Komentarze wyłączone.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Umożliwia nam to prezentację treści najlepiej dostosowanych do Twoich potrzeb, jak również dokładniejsze wyliczanie dla Ciebie kosztów remontu. Jeżeli nie zgadzasz się na to, prosimy o zmianę ustawień w używanej przeglądarce. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na korzystanie z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce cookies.